ОФІЦІЙНИЙ САЙТ СЕЛА ТРОСТЯНЕЦЬ БЕРЕЖАНСЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ


↕     НОВИНИ     ↕
↕     ДОВІДНИК     ↕
↕     СЕЛО     ↕
↕     РІЗНЕ     ↕
↕     КОНТАКТИ     ↕


Категорії розділу
Мої статті [15]Головна » Статті » Мої статті

Історія школи

Найстарішою письмовою згадкою про парафіяльну школу в Тростянці є дані шематизму за 1832 рік. Була це однокласна школа з українською мовою навчання. Її ще називали дяківною, бо вчителі тоді були церковні дяки, а парафіяльною, оскільки належала до парафії.

В 1880 році парафіяльній школі належало 831 сажнів або пів морга городу. З 1805 року школа перебувала під церковним наглядом, а з 1868 року усі школи перейшли в державне підпорядкування. Спочатку для навчання дітей використовували найману хату. Пізніше школа поміщалася в сільському радному будинку „За селом" напроти Дідухової вулиці. На початку 1885 року Тростянецька громада звертається до Львівської Крайової ради шкільної з проханням відкрити в селі народну школу (лист написаний польською мовою о. Анастасієм Потоцьким) листом за підписом війта гміни Федька Ликтея та Стефана Семеніва (обидва були неписьменними); свої підписи в листі ствердили хрестиками. Ухвалою Крайової ради шкільної від 10 серпня 1885 року в Тростянці установлено школу філіальну і приєднується її до школи статової в Мечищеві. Цією ухвалою зобов'язано Тростянецьку гміну утримувати школу: покривати усі витрати на утримання шкільного приміщення, житла для вчителя, утримання шкільної обслуги, опалення і освітлення школи та житла вчителя. Вчитель зарахувався до ІУ, найнижчого класу оплати праці. Відповідно (зачислявся) до окремого крайового шкільного закону Галицького сойму від 2 травня 1873 року розмір оплати праці вчителям ІУ класу статової школи, що становить 300 золотих ринських річно, а найвищого І класу — 500.

Це була початкова, так звана тривіальна школа, в якій діти вчилися трьом речам: писати, читати і рахувати. Були ще уроки із сільського господарства, садівництва, бджільництва, природознавства, історії, географії, співів. Уроки релігії проводив священик. Зрозуміло, що обсяг навчального матеріалу був невеликий, рівень знань учнів — пізнавальний.

В 1900 pоцi громада села збудувала поруч з церквою цегляну школу на дві класні кімнатн і помешкання для вчителя (кухня і дві житлові кімнати). Площу під школу і шкільний город офірував Тимко Рабик, а сім'ї Хоми Середи придбали землю в іншому місці. 

Як і в кожному селі, в тростянці школа відігравала роль культурного і освітнього осередку у всі часи його існування. Тут завжди працювали вчителі за покликанням, які любили свою справу.

З часом змінювався і статус школи: з 1944 по 1959 рік — семирічка, з 1960 по 1988 рік — восьмирічка.

З 1989 року школа йменується як загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с.Тростянець (з дев'ятирічним навчанням).Крім дітей із с.Тростянець, навчаються в школі діти із с.Квіткове. А в 50-60-х роках ХХ ст. навчались ще і з Молохова (Котівського).

У 1989 було розпочато будівництво нової школи і у 2000 його було завершено з допомогою районного керівництва. 12 cічня 2001 року школу було відкрито.

Категорія: Мої статті | Додав: zhak (01.01.2011)
Переглядів: 2125 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0


Головна Головна Головна
ТростянецьРейтинг@Mail.ru
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ДЯКУЄМО ВСІМ ХТО ДИВИВСЯ ЦЕЙ САЙТ, А ТАКОЖ ВСІМ ХТО ДОПОМАГАВ ЗБИРАТИ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ САЙТУ. МАТЕРІАЛИ ПРО СЕЛО ТРОСТЯНЕЦЬ ПРОСЬБА НАДСИЛАТИ ЗА АДРЕСОЮ: trostyanec@mail.ru

© Тарас та Олег Жак, 2010-2016