ОФІЦІЙНИЙ САЙТ СЕЛА ТРОСТЯНЕЦЬ БЕРЕЖАНСЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ


↕     НОВИНИ     ↕
↕     ДОВІДНИК     ↕
↕     СЕЛО     ↕
↕     РІЗНЕ     ↕
↕     КОНТАКТИ     ↕


Категорії розділу
Мої статті [15]Головна » Статті » Мої статті

Метрика села

  В геологічній будові верхні шари околиць села утворюють флітові породи переважно крейдяного періоду мезозойської ери. Виникли вони в результаті накопичення у водах моря осадків, які зносили ріки з прилеглих суш. Пізніше під впливом горотворення у Карпатах потужні осадочні товщі на Опіллі були підняті і стиснуті у складки. Фліш складають грубозернисті малоцементовані сірих відтінків пісковики, вапняки, опока, біла і жовта глини, пісок. Зустрічаються невеликі уламки чорного і смугастого кременя. В околиці часто зустрічаються скам'янілі рештки морської фауни і флори. Біля замку, на горбі в "3аліссі" та в інших місцях (розсипи скам'янілих черепашників різних величинн.
  В околицях села гори протягуються із заходу на схід, місцями мають дуже круті схили (Сусова гора, Білі криниці, Голиці). З півдня село оточує гористе пасмо Сусова гора, Верховина, Замчище, Клепки, Липа з абсолютною висотою західніше Трьох Кігтів (місце, де сходяться межі території сіл Тростянця, Квіткового і Слов'ятина) 436 м, з північної сторони височить гора Мазярська (Мазурська) з найвищою точкою 392 м над рівнем моря. За нею на північ і північний схід — Котівська гора (410 м — Голиця).
  На північних схилах гір, особливо південної багато невеликих джерел води (їх біля 50), які утворюють правий і лівий потоки. В центральній частині села вони зливаються і утворюють невелику річку, яка протікає південною частиною села на схід від Божикова, де від лівого берега впадає до річки Золота Липа, притоки Дністра. Майже в усіх джерелах вода мінералізована, має добрі смакові якості. Джерело на Яремовій сіножаті, що на Оборищах, ніколи при будь-яких морозах не замерзає. Пити воду з джерела в лісі на Довбищах небезпечно (захворіє горло).
  Старі жителі переказували, що в минулому лівий потік був повноводний. Його звали рікою. Брав початок на Яхновичевій сіножаті на Оборищах. Під час повені селеном, що прийшов із Линичок, джерело замулено, витік води із нього значно зменшився. Одночасно в селі Набережне (Библо) Галицького району виникло велике джерело води. На лівому боці біля колишньої лісничівки є ставок.
  З півдня, заходу і півночі село оточують лісові масиви, переважно листяних порід. До першої світової війни тут росли великі дубові, букові, грабові діброви. Окремі дуби сягали в діаметрі більше півтора метра. В час війни вони були вирубані. В кінці 20-х років закладаються невеликі гаї сосни і смереки, а в радянський час - смереки карпатської, ялиці карпатської, модрини європейської, дуба звичайного і червоного, бука, клена, калини. Крутосхили Котівської гори частково залісненні сосною. Тут росте також шипшина, глід, терен.
  Тваринний світ терену характерний для Опілля. Найбільш поширенні дикий кабан, козуля, лисиця, заєць, ласка, білка. Зустрічається тхір, хом'як, ондатра, сіра куріпка. У 80-х роках із Біловезької Пущі завезли кількох лосів. В 1992 році браконьєри їх знищили. Знищенні й борсуки. Під загрозою знищення — круки, кані.
  Крутосхили гір люди використовують як пасовиська, частково для сіножатей. На південних схилах Мазярської і Котівської гори збереглася дольодовикова рослинність. В різнотрав'ї росте багато цінних лікарських рослин. В лісах, особливо в південно-західній частині від села є карстові лійкоподібні западини глибиною 2-3 і діаметром до 10 метрів.
  З корисних копалин на території села залягають будівельні матеріали: вапняки, пісковики, опока, піски, глини. На фундаменти використовують пісковики з Голиць, Білих криниць. Ще до половини поточного, століття для будівництва житлових і господарських будинків все використовували опоку, яка залягає майже повсюдно. Поклади білої глини залягають на південносхідному схилі Мазярської гори в урочищі "На межах". Аналізи жовтої глини з урочища "Глинищі" на Куті показали її високу якість для виробництва цегли. Пісок залягає в урочищі "Заліс".
Категорія: Мої статті | Додав: zhak (02.01.2014)
Переглядів: 2620 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0


Головна Головна Головна
ТростянецьРейтинг@Mail.ru
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ДЯКУЄМО ВСІМ ХТО ДИВИВСЯ ЦЕЙ САЙТ, А ТАКОЖ ВСІМ ХТО ДОПОМАГАВ ЗБИРАТИ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ САЙТУ. МАТЕРІАЛИ ПРО СЕЛО ТРОСТЯНЕЦЬ ПРОСЬБА НАДСИЛАТИ ЗА АДРЕСОЮ: trostyanec@mail.ru

© Тарас та Олег Жак, 2010-2016