ОФІЦІЙНИЙ САЙТ СЕЛА ТРОСТЯНЕЦЬ БЕРЕЖАНСЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ


↕     НОВИНИ     ↕
↕     ДОВІДНИК     ↕
↕     СЕЛО     ↕
↕     РІЗНЕ     ↕
↕     КОНТАКТИ     ↕


Категорії розділу
Мої статті [15]



Головна » Статті » Мої статті

Повстанець УПА — Захід

Народився Володимир Рубінець у с.Тростянець 1923 року в свідомій національно налаштованій українській родині. Хлопцеві з ранніх літ прищеплювали любов до рідного краю, його народу, до України. Батько Мирон — одним із перших став членом ОУН у селі. Тому не випадково з літа 1944 р. організація довірила йому пост станичного Тростянецької станиці ОУН-УПА. А щоб легше було виконувати обов'язки, йому пропонують зайняти посаду старости (війта). Посада старости конспірувала станичного, давала йому можливість легально виконувати всі функції підпільної організації.

Прийшли більшовики. Почали шалені облави на повстанців і підпільників. Не минула лиха доля і Мирона. 5 квітня 1945 р. його арештували. Бережанська тюрма. після втомлюючих допитів і тяжких тортур йому вдається втекти, але ворожа куля наздогнала. раненого ловлять і знову садять в тюрму. А далі — суд і дорога в Сибір. Ось у такій сім'ї виховувались Володимир і молодший брат Василь.

З молодих літ Володимир також був членом юнацтва ОУН. У червні 1944 р. його з групою (11 чоловік) німці забирають в дивізію «Галичина». Пройшовши підготовку, одержавши зброю і одяг, група під керівництвом Івана Михайлюка, в районі залізничної станції Хирів через місцевих підпільників влилася в сотню «Сметроносців» і рейдує Лемківщиною аж до Закерзоння. Літом сотня повернулася із рейду на свої бази в «Чорному лісі» і в складі куреня «Месники» діяла на території Богородчанського і Солотвинського районів на Станіславщині. Повстанці весь час відчували допомогу місцевих жителів.

Великі випробовування випали на долю повстанців у січні 1945 р. в бою між селами Саджавка і глибока Богородчанського району. Вони розбили три роти внутрішніх військ НКВС, знищили літак, завдали військовому підрозділу великих втрат. кілька днів у лютому сотні разом із своїм командиром «Чорним» були на постої в с.Тростянці. рейд проходив через Кінащів, Библо, Морги, Тростянець. В с.Библо розбили гарнізон із 50 чоловік. На Вербну неділю, 29 квітня 1945 р., більшість міст Станіславщини повинні були зайняти повстанці. Сотня «Чорного», де воював Володимир, і його 7 побратимів із Тростянця, мали оволодіти районним центром Солотвино з метою звільнення арештованих і запастись продуктами. Рою «Вихора», куди входив Володимир, випало важке, відповідальне завдання: «взяти» будинок НКВС і звільнити арештантів. Завдання було виконане. Але в цьому бою загинув ще один виходець із Тростянця — Василь Поглод.

У першій половині квітня 1945 р. курінь «Месників» мав тяжкий бій з військами НКВС в лісі «Запуст» біля самих Богородчан, в якому зазнав великих втрат. У цьому бою загинули командир «Благий», командир сотні «Вершник» і багато повстанців. Командування сотні за погодженням із керівництвом УПА-Захід по зв'язку передає групу повстанців із Бережанщини на свої сільські станиці, з наступною легалізацією. В село повернулося шестеро повстанців, серед них: Володимир Рубінець, Іван Михайлюк, Лев Кізима, Михайло Скасків, Лев Ликтей та Володимир Сус. Згодом всіх їх повисилають на роботу в Підвисоцький вапняний завод, який у той час був стратегічним об'єктом.

Не маючи рідних, Володимир поселяється в с.Підвисоке, не перериваючи зв'язку з підпіллям, одружується, закінчує курси бухгалтерів. Невсипуче око КДБ не давало спокою Володимиру. У 1950 році його арештовують, судять на 25 років. Нелегка доля спіткала і брата Василя. З приходом більшовиків у 1944 році, його забирають у залізничне ФЗУ, за доносом судять на 5 років, засилають у Воркуту.
Роман Кізима
Категорія: Мої статті | Додав: zhak (15.12.2011)
Переглядів: 1648 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0


Головна Головна Головна
Тростянець



Рейтинг@Mail.ru
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ДЯКУЄМО ВСІМ ХТО ДИВИВСЯ ЦЕЙ САЙТ, А ТАКОЖ ВСІМ ХТО ДОПОМАГАВ ЗБИРАТИ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ САЙТУ. МАТЕРІАЛИ ПРО СЕЛО ТРОСТЯНЕЦЬ ПРОСЬБА НАДСИЛАТИ ЗА АДРЕСОЮ: trostyanec@mail.ru

© Тарас та Олег Жак, 2010-2016